hun/ eng
keresés
kosaram
Alisa Weilerstein

Alisa Weilerstein

cselló

„Fiatal csellóművész, akinek érzelemgazdag interpretációja, akár klasszikusokat, akár kortárs műveket játszik, nemzetközi elismerést hozott számára [...] Weilerstein tökéletes előadóművész, akinél a technikai precizitás szenvedélyes muzikalitással párosul” – hangzott el a MacArthur Alapítvány laudációjában, amikor Alisa Weilerstein amerikai csellóművész 2011-ben megkapta a MacArthur Fellowship díját.

Weilerstein, aki második évadját kezdi a Trondheimi Szólisták művészeti partnereként, idén ősszel két európai turnén is fellép az együttessel, többek között Norvégiában, Londonban, Münchenben és Bergenben. A Pentaton Kiadónál 2018-ban megjelent, Transfigured Night című első közös albumuk Schönberg Verklärte Nachtját és Haydn mindkét csellóversenyét tartalmazza. Az album egyhangú elismerést váltott ki, és a Gramophone magazin ezt írta: „Nehezen találnánk olyan felvételeket Haydn versenyműveiről, amelyek felvehetik a versenyt Alisa Weilerstein stílusérzékenységével és lendületességével, és ugyanúgy megvan bennük a felfedezés spontán öröme.” A Trondheimi Szólistákkal való együttműködés mellett Weilerstein további kiemelkedő fellépései a 2019-20-as évadban: Saint-Saëns 1. csellóversenye a New York-i Filharmonikusokkal, Sosztakovics 2. csellóversenye a tokiói NHK Szimfonikus Zenekarral, Britten csellóra és zenekarra írt szimfóniája a zürichi Tonhalle Zenekarával, Schumann csellóversenye a Houstoni Szimfonikusokkal, Barber csellóversenye a Detroiti Szimfonikusokkal, Strauss Don Quijotéja és Bloch Schelomo című műve a San Diegó-i Szimfonikusokkal, valamint Elgar csellóversenye a Londoni Szimfonikus Zenekarral a londoni Barbicanben és a Párizsi Filharmóniában. Szólóesteken adja elő Bach összes csellószvitjét Kaliforniában, Barcelonában, Manchesterben, valamint gyakori partnerével, Inon Barnatannal Brahms- és Sosztakovics-műveket játszanak a londoni Wigmore Hallban, a milánói Sala Verdiben és az amszterdami Concertgebouw-ban. Beethoven születésének 250. évfordulója alkalmából ismét csatlakozik majd az izraeli zongoraművészhez, hogy az Egyesült Államokban, turné keretében előadják Beethoven valamennyi csellószonátáját, valamint Beethoven hármasversenyét is eljátssza Guy Braunsteinnel és Barnatannal, a Drezdai Filharmonikusok kíséretével. A hármasversenyből készült felvétele, amelyen Alan Gilbert vezényletével Stefan Jackiw hegedűművésszel és Barnatannal a St. Martin in the Fields kamarazenekar által kísérve adja elő a művet, ősszel jelent meg a Pentaton kiadónál.

Weilerstein az elmúlt években Daniel Barenboimmal és a berlini Staatskapellével felvette Elgar és Elliott Carter csellóversenyeit is. Az albumot a „2013-as év lemezfelvételének” választotta a BBC Music, és a csellóművész a magazin 2014. májusi száma címlapján szerepelt. Dvořák csellóversenyéből a Cseh Filharmonikusokkal készített felvétele az amerikai komolyzenei lemezlista élére került. Solo című harmadik albumát, amelyen XX. századi, kíséret nélküli csellódarabokat játszik, „korunk csellórepertoárjának megalkuvások nélküli és releváns bemutatásaként” méltatták (ResMusica, France). A Solo központi darabja Kodály szonátája, ugyanaz az emblematikus mű, amelyet Weilerstein az If I Stay című, 2014-ben, Chloë Grace Moretz főszereplésével készült játékfilm kísérőzenéjében is megszólaltat. A filmben ő maga is feltűnik egy cameoszerepben. 2015-ben jelent meg Chopin- és Rahmanyinov-szonátákat bemutató felvétele, amely egyben az Inon Barnatannal közös duója bemutatkozó lemeze is volt. 2016-ban adták ki Sosztakovics csellóversenyeinek „erőteljes, sőt lenyűgöző” (San Francisco Chronicle) interpretációját tartalmazó albumát, amelyen a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekarával játszik Pablo Heras-Casado vezénylete mellett.

Weilerstein karrierjének legjelentősebb eseményei között szerepel Elgar csellóversenyének rendkívül érzelemgazdag előadása Oxfordban a Berlini Filharmonikusokkal és Barenboimmal, valamint fellépése a Fehér Házban Obama elnök és felesége előtt. A kortárs zene elkötelezett megszólaltatójaként több projekten is dolgozott Osvaldo Golijovval és Matthias Pintscherrel, illetve bemutatta Lera Auerbach és Joseph Hallman műveit. Weilerstein – aki egyéb elismerések mellett 2008-ban megkapta a Lincoln Center Martin E. Segal-díját, 2006-ban pedig a Leonard Bernstein-díjat – a Cleveland Institute of Musicban és a Columbia Egyetemen végezte tanulmányait. Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő művésznő a Juvenile Diabetes Research Foundation (JDRF) nagykövete.